CM 2018 – Impresii după semifinale

final-3532163_960_720

sursa: Pixabay

În semifinale, lucrurile s-au așezat așa cum le preconizasem.

În primul meci, Franța a trecut de Belgia cu scorul de 1-0, prin golul marcat de Umtiti, cu asistul lui Griezmann. Belgienii s-au avântat în atac, însă francezii au știut să își conserve avantajul, făcând dominarea belgiană sterilă.

A doua semifinală s-a decis în prelungiri. Englezii au deschis rapid scorul prin Trippier, însă din repriza a doua n-au reușit să reziste asaltului croat. Perisic restabilește egalitatea și pentru a treia oară în cadrul acestei ediții, echipa Croației ajunge în prelungiri. Departe de a se arăta obosiți, așa cum mulți probabil că se așteptau, domină clar ostilitățile și se impun cu golul din minutul 109, marcat de Mandzukic.

Urmează finala mică, sâmbătă 14.07 de la 17:00, unde Belgia și Anglia vor disputa ultimul loc pe podium.

Finala mare, între Croația și Franța are loc duminică 15.07, la 18:00, când se va decide noua campioană mondială.

Cred că Belgia se va impune în fața Angliei pentru locul 3, pentru că arată un mai mare entuziasm. Favorita mea este Croația, sper într-un meci frumos între două echipe frumoase, experimentate.