Pui cu legume si iaurt grecesc

Bună, dragilor! De mult nu am mai publicat o rețetă, asta și fiindcă rar gătesc ceva nou și, atunci când o fac, uit să captez momentul pe ecran. 🙂

Întrucât a venit vara, iar noi nu vrem să stăm toată ziua în bucătărie, am o sugestie rapidă și gustoasă:

 

Pui cu legume si iaurt grecesc

Ingrediente:

– 500 g piept de pui, spălat, tăiat cubulețe;

– o pungă legume congelate, după preferință;

– condimente pentru Gyros (eu am de la Lidl);

– iaurt grecesc, două-trei linguri cu vârf;

– sare, piper, ulei de măsline, opțional verdeață tocată (pătrunjel, oregano).

Se pune la călit în puțin ulei de măsline pieptul de pui. După ce și-a schimbat culoarea, presărați condiment pentru gyros și gătiți până e bine făcut. Îl scoateți într-un vas.

În tigaie/wok puneți legumele congelate și gătiți-le conform indicațiilor. Când sunt gata, adăugați carnea condimentată, asezonați cu sare, piper și orice altceva vă mai place (eu pun puțină boia afumată aproape în orice preparat). Opriți focul, adăugați iaurtul grecesc și amestecați bine.

Presărați verdeață.

Poftă bună!

Serviți alături de garnitura pe care o preferați. Eu am ales iar varianta trișorului și am alăturat cartofi semipreparati spanioli cu ce altceva decât paprica? 🙂

Advertisement

10 thoughts on “Pui cu legume si iaurt grecesc

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.